2020 PBC Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
September
Sat. 7 Lander   Wingate Invitational   TBA
  @ Wingate, N.C.
Sun. 8 Lander   Wingate Invitational   TBA
  @ Wingate, N.C.
Fri. 13 Border Battle   Augusta University   TBA
Sat. 14 Border Battle   Augusta University   TBA
Sun. 15 Border Battle   Augusta University   TBA
  Young Harris 4 Lees-McRae 0 Final
  @ Mars Hill, N.C.
  Young Harris 7 Mars Hill 0 Final
Wed. 18 Emmanuel (Ga.) 2 Young Harris 5 Final
Sat. 21 FMU Fall Singles and Doubles Tournament   Francis Marion   TBA
  Augusta University   FMU Invitational   TBA
Sun. 22 FMU Fall Singles and Doubles Tournament   Francis Marion   TBA
  Augusta University   FMU Invitational   TBA
Fri. 27 Francis Marion   ITA Southeast Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, SC
  Augusta University   ITA Regional   TBA
  Lander   Southeast ITA Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, S.C.
  Georgia College   ITA Regionals   TBA
  @ Sumter, S.C.
Sat. 28 Francis Marion   ITA Southeast Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, SC
  Augusta University   ITA Regional   TBA
  Lander   Southeast ITA Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, S.C.
  Georgia College   ITA Regionals   TBA
  @ Sumter, S.C.
Sun. 29 Francis Marion   ITA Southeast Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, SC
  Augusta University   ITA Regional   TBA
  Lander   Southeast ITA Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, S.C.
  Georgia College   ITA Regionals   TBA
  @ Sumter, S.C.
Mon. 30 Francis Marion   ITA Southeast Regional Tournament   TBA
  @ Sumter, SC
  Augusta University   ITA Regional   TBA
 
October
Fri. 4 GC Fall Championship   Georgia College   1:00 PM
Sat. 5 Young Harris 1 Lenoir-Rhyne 4 Final
  Bluefield St. 1 Young Harris 6 Final
  @ Hickory, N.C.
Wed. 9 Young Harris 7 King (Tenn.) 0 Final
Wed. 16 Emmanuel (Ga.) 0 North Georgia 7 Final
Fri. 25 Bearcat Invitational   Lander   TBA
Sat. 26 Bearcat Invitational   Lander   TBA
Sun. 27 Bearcat Invitational   Lander   TBA
 
January
Fri. 31 Georgia Gwinnett   Lander   2:00 PM
  Exhibition
 
February
Sat. 1 Columbus State   Charleston So.   10:00 AM
  Flagler   Nova Southeastern   11:00 AM
  Ga. Southwestern   Clark Atlanta   1:00 PM
Tue. 4 Brenau   North Georgia   2:00 PM
Thu. 6 Anderson (S.C.)   North Georgia   2:00 PM
Fri. 7 Augusta University   Francis Marion Tournament   TBA
  Georgia College   Valdosta St.   2:00 PM
  Bluefield St.   Francis Marion   4:00 PM
Sat. 8 Augusta University   Francis Marion Tournament   TBA
  Lander   Florence Championships   TBA
  @ Florence, S.C.
  Georgia College   Nova Southeastern   10:00 AM
  TBA   Francis Marion   11:00 AM
  Flagler   Saint Leo   11:00 AM
  Ga. Southwestern *   Columbus State   2:00 PM
  TBA   Francis Marion   4:00 PM
Sun. 9 Lander   Florence Championships   TBA
  @ Florence, S.C.
  Columbus State   Alabama St.   TBA
  Flagler   Tampa   11:00 AM
  North Georgia   Queens (N.C.)   2:00 PM
Tue. 11 Augusta University   Benedict   1:00 PM
  Point U.   Ga. Southwestern   3:00 PM
Wed. 12 Francis Marion   Wingate   12:00 PM
Thu. 13 North Georgia   Catawba   1:00 PM
  Queens (N.C.)   Lander   2:00 PM
  Georgia College   Brenau   2:00 PM
  Florida Southern   Flagler   3:00 PM
Fri. 14 North Georgia   Belmont Abbey   12:00 PM
Sat. 15 Augusta University   Barton   TBA
  @ TBD
  Converse   Lander   11:00 AM
  Francis Marion   Erskine   12:00 PM
  Anderson (S.C.)   Columbus State   2:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Lander   3:00 PM
Sun. 16 Georgia College   Queens (N.C.)   11:00 AM
  Palm Beach Atl.   Flagler   1:00 PM
  Clark Atlanta   Augusta University   2:00 PM
Tue. 18 Anderson (S.C.)   Augusta University   1:00 PM
  Coker   Francis Marion   2:00 PM
  Florence, S.C.
Wed. 19 Augusta University   Johnson C. Smith   12:00 PM
  West Alabama   Columbus State   2:00 PM
Thu. 20 Belmont Abbey   Lander   1:00 PM
  Belmont Abbey   Lander   4:00 PM
Fri. 21 Florida National   Ga. Southwestern   9:00 AM
  Augusta University   Coker   1:00 PM
  Hartsville, S.C.
  Auburn-Montgomery   Columbus State   2:00 PM
Sat. 22 North Georgia   Lenoir-Rhyne   11:00 AM
  Francis Marion   Barton   12:00 PM
  Ga. Southwestern   Shorter   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Georgia College   1:00 PM
  Young Harris   Tusculum   2:00 PM
Sun. 23 Barry   Flagler   10:00 AM
  Carson-Newman   Francis Marion   11:00 AM
  Ga. Southwestern   Reinhardt   1:00 PM
  Georgia College *   Lander   1:00 PM
  Lincoln Memorial   Young Harris   2:00 PM
Wed. 26 Augusta University   Belmont Abbey   12:00 PM
Fri. 28 Lander   Savannah St.   1:00 PM
  Francis Marion   Catawba   1:00 PM
  Erskine   Augusta University   2:00 PM
  Rollins   Flagler   3:00 PM
Sat. 29 Francis Marion   Bluefield St.   10:00 AM
  North Georgia   Tusculum   10:00 AM
  Auburn-Montgomery   Young Harris   3:30 PM
 
March
Sun. 1 Lander *   Flagler   10:00 AM
  Lincoln Memorial   Augusta University   12:00 PM
  Tampa   Georgia College   1:00 PM
  Anderson (S.C.)   Young Harris   1:00 PM
Mon. 2 Lander   Grand Valley St.   TBA
  @ Orlando, Fla.
Tue. 3 Lander   Lynn   1:00 PM
  Concordia (N.Y.)   Flagler   3:00 PM
Wed. 4 Augusta University *   Ga. Southwestern   1:00 PM
Thu. 5 Lander   Saint Anselm   TBA
  @ Winter Park, Fla.
  North Georgia *   Georgia College   2:00 PM
  Ga. Southwestern   Albany St. (GA)   2:00 PM
  Young Harris   Lee   3:00 PM
  Lander   Rollins   4:00 PM
Fri. 6 Flagler   Montevallo   TBA
  @ Columbus, Ga.
  Azusa Pacific   Columbus State   9:00 AM
  Bellarmine   Young Harris   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Augusta University   2:00 PM
Sat. 7 Azusa Pacific   Flagler   TBA
  @ Columbus, Ga.
  Chowan   Francis Marion   10:00 AM
  Southern Wesleyan   Young Harris   12:00 PM
  Montevallo   Columbus State   2:00 PM
  Fort Valley St.   Ga. Southwestern   2:00 PM
Sun. 8 Lenoir-Rhyne   Francis Marion   3:00 PM
Mon. 9 Southern New Hampshire   Flagler   12:00 PM
  North Georgia *   Augusta University   2:00 PM
Tue. 10 Ashland   Francis Marion   2:00 PM
Wed. 11 Texas-Tyler   Flagler   12:00 PM
Thu. 12 Tusculum   Francis Marion   2:00 PM
  Erskine   Lander   3:00 PM
Fri. 13 Lenoir-Rhyne   Augusta University   2:00 PM
  Wingate   Columbus State   2:00 PM
Sat. 14 Lenoir-Rhyne   Georgia College   11:00 AM
  Lander   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
Sun. 15 Lynn   Columbus State   10:00 AM
  Wingate   North Georgia   2:00 PM
  @ Columbus, Ga.
Mon. 16 Southwest Baptist   North Georgia   10:00 AM
  @ Columbus, Ga.
Tue. 17 Southwest Baptist   Columbus State   2:00 PM
Sat. 21 Francis Marion *   Flagler   9:00 AM
  Young Harris *   Georgia College   1:00 PM
  West Florida   Columbus State   2:00 PM
Sun. 22 Queens (N.C.)   Columbus State   9:00 AM
  Young Harris *   Augusta University   12:00 PM
  North Georgia   Barry   12:00 PM
Tue. 24 North Georgia   Florida Southern   3:00 PM
Wed. 25 Montevallo   Young Harris   10:30 AM
  @ Lawrenceville, Ga.
  West Georgia   Ga. Southwestern   2:00 PM
  Georgia College *   Augusta University   3:00 PM
  Lander   Limestone   3:00 PM
Thu. 26 North Georgia   Saint Leo   3:00 PM
Sat. 28 Columbus State *   Flagler   10:00 AM
  Augusta University *   Francis Marion   12:00 PM
Sun. 29 Ga. Southwestern *   Flagler   11:00 AM
  Georgia College *   Francis Marion   11:00 AM
  Augusta University *   Lander   2:00 PM
Mon. 30 Alabama Huntsville   Georgia College   2:00 PM
Tue. 31 Augusta University *   Columbus State   3:00 PM
 
April
Wed. 1 Young Harris *   North Georgia   2:00 PM
  Johnson C. Smith   Lander   3:00 PM
Sat. 4 Francis Marion *   Young Harris   10:00 AM
  Lander *   North Georgia   11:00 AM
  Georgia College *   Ga. Southwestern   1:00 PM
Sun. 5 Francis Marion *   North Georgia   10:00 AM
  Georgia College *   Columbus State   11:00 AM
  Lander *   Young Harris   1:00 PM
  Ga. Southwestern   Fort Valley St.   2:00 PM
Wed. 8 Limestone   North Georgia   3:00 PM
  Clark Atlanta   Georgia College   3:30 PM
Thu. 9 Columbus State *   Lander   3:00 PM
Fri. 10 Ga. Southwestern *   Lander   TBA
  Flagler *   Young Harris   11:00 AM
  Columbus State *   Francis Marion   2:00 PM
Sat. 11 Flagler *   North Georgia   10:00 AM
  Ga. Southwestern *   Francis Marion   11:00 AM
  West Georgia   Young Harris   1:00 PM
Wed. 15 Lander   North Greenville   2:30 PM
Sat. 18 Young Harris *   Ga. Southwestern   TBA
  North Georgia *   Columbus State   TBA
  Flagler *   Augusta University   10:00 AM
  Lander *   Francis Marion   12:00 PM
Sun. 19 Young Harris *   Columbus State   TBA
  Flagler *   Georgia College   10:00 AM
  North Georgia *   Ga. Southwestern   2:00 PM
Thu. 23 Augusta University   Peach Belt Conference Tournament   TBA
Fri. 24 Augusta University   Peach Belt Conference Tournament   TBA
Sat. 25 Augusta University   Peach Belt Conference Tournament   TBA
Sun. 26 Augusta University   Peach Belt Conference Tournament   TBA
* Conference